VP 18 M2 kyla EK
Välj VP 18 M2 EK om du önskar ventilation med högeffektiv värmeåtervinning, varmt hushållsvatten, komfortvärme och komfortkyla.
Anläggningen suger ut den varma, fuktiga luften ur bostaden och tar därmed bort dammpartiklar, fukt och lukt. Därutöver används energin från frånluften för uppvärmning av hushållsvatten samt tilluften i bostaden. Anläggningen har en inbyggd 9 kW el-patron, som kan anslutas till ett mindre vattenburet golvvärmesystem. Kylfunktionen i anläggningen kan göra en aktiv nedkylning av tilluften med cirka 8 grader i förhållande till utetemperaturen.
Med ett VP 18 M2 EK-anläggningar uppnår du ett sunt och behagligt inneklimat, samtidig som du minskar värmeräkningen.
VP 18 M2 EK är en kompaktanläggning, som inte tar mer plats än ett vanligt högskåp.
Viktig information:
Vi vill framhålla att det på den norska marknaden finns en variant som är anpassad till lokala temperaturer och vattenkvaliteter. Kontakta Nilan för närmare information.
VP 18 M2 EK är ett VP 18 M2 aggregat med en inbyggd 9 kW elpanna som ansluts till ett vattenburet centralvärmesystem och värmer upp bostaden via el.
En av de stora fördelarna med VP 18 M2 EK är att du inte behöver gräva ned jordslangar eller installera en värmepump för uteluft, som vid traditionella uppvärmningslösningar med en värmepump.
Dimensioner (B×D×H) | 600 x 600 x 2200 mm |
Vikt | 171 kg |
Material hölje | Aluzink stålplåt, vit pulverlack RAL9016 |
Fläkttyp | EC, varvtalskonstanta |
Filterklass | Standard ISO Coarse >90% (G4) |
Kanalanslutningar | Ø 160 mm |
Kondensavlopp | PVC, Ø 20×1,5 mm |
Externt läckage | < 1,4% |
Internt läckage | < 1,1 % |
Anslutningsspänning | 230 V (±10 %), 50/60 HZ |
Max. upptagen effekt/ström | 2200 W / 9,5 A |
Täthetsklass | IP31 |
Standby effektförbrukning | 3W |
Kompressortyp | Kolvkompressor |
Kylmedium | R134a, 1000 g |
Ecodesign/ERP data
Ventilatordata | |
Motordata (optimalt driftspunkt) |
* 1 Ved ± 250 Pa og m3/h iht. EN 308/EN 13141-7.
* 2 Ved ± 100 Pa og m3/h iht. EN 308/EN 13141-7.
EM-box
Med en EM-box är det möjligt att återvinna värmen i utsugningsluften från fläktkåpan och därmed öka temperaturverkningsgraden under matlagning.
EM-boxen är försedd med ett stålfilter som effektivt skyddar aggregatet genom att rensa luften i fläktkåpan från fettpartiklar.
Pollenfilter ISO ePM1 50-65% (F7)
Det går att montera ett pollenfilter av klass ISO ePM1 50-65% (F7) i aggregatet. Pollenfiltret monteras tillsammans med det medföljande ISO Coarse >90% (G4) plattfiltret.
Datablad
VP 18 M2 serien
Datablad tilbehør
Emhætteløsninger
Montagevejledning
VP 18 M2 EK (RS) med CTS602 HMI Touch panel
CTS602 Modbus protokol
Brugervejledning
VP 18 M2 EK med CTS602 HMI Touch panel
Softwarevejledning
VP 18 M2 EK med CTS602 HMI Touch panel
Forbrugsprofil vandvarmer | L (large) |
Energieffektivitetsklasse | A |
Energieffektivitet ved vandopvarmning gennemsnitligt klima | 118 % |
Årligt elforbrug - gennemsnitligt klima | 852 kWh/annum |
Temperaturindstillinger på termostaten | 10 - 65 °C |
Lydeffektniveau LWA | 57 dB(A) |
Vandvarmeren kan fungere uden for spidsbelastningsperioder (Smart-grid) | Nej |
Forholdsregler ved montage, installation og vedligehold | Se montagevejledning |
Energieffektivietet ved vandopvarmning koldt klima | 118 % |
Energieffektivitet ved vandopvarmning varmt klima | 118 % |
Årligt elforbrug - koldt klima | 852 kWh/annum |
Årligt elforbrug - varmt klima | 852 kWh/annum |
Model | EK 9 kW |
Kondensationskedel | Nej |
Lavtemperaturkedel | Nej |
B1-kedel | Nej |
Kraftvarmeanlæg til rumopvarmning | Nej |
Anlæg til kombineret rum- og brugsvandsopvarmning | Nej |
Element | Symbol | Værdi | Enhed | Element | Symbol | Værdi | Enhed | |
Nominel nytteeffekt | Prated | 8,914 | kW | Årsvirkningsgrad ved rumopvarmning | ŋs | 40 | % | |
Ved nominel nytteeffekt og højtemperaturanvendelse | P4 | 8,914 | kW | Ved nominel nytteeffekt og højtemperaturanvendelse | ŋ4 | 40 | % | |
Andet | ||||||||
Varmetab ved standby | Pstby | 0,0864 | kW |
Kapacitet
Max tryck-kapacitet, Pt,ext , som funktion av qv.
SEL-värden enligt EN 13141-7 är för standardaggregat med standardfilter ISO Coarse >90% (G4) och utan för- eller eftervärmare.
SEL-värdena innehåller aggregatets totala elförbrukning till fläktar inkl. styrutrustning med 40% avdrag för kondensor/förångare enligt BE10.
Konverteringsfaktor: J/m3 = 1/3.600 x Wh/m3 eller 1 W/m3/h =3600 J/m3.
Ljuddata
Ljuddata är för qv = 210 m3/h och Pt, ext = 100 Pa enligt EN 9614-2 för omgivning och EN 5136 för kanaler.
Ljudeffektnivån LWA faller med fallande luftflöde och fallande mottryck.
Ljudtrycksnivån LpA på ett givet avstånd är beroende av de akustiska förhållandena på installationsplatsen.
COP luft-luft
Värmeeffektfaktor COP [-] tilluft som funktion av utetemperatur t21 [°C] och luftflöde qv [m3/h] enligt EN14511 vid en rumstemperatur t11 = 21°C.
Tappvarmvatten
Tappvolymen i liter Vmax [L] från VP 18 M2 behållare som funktion av tapptemperatur t [C°] och behållartemperatur vid 40, 50 och 60°C.
Värmeeffekt tilluft
Värmeeffekt Qc [W] som funktion av qv [m3/h] och utelufttemperatur t21 [°C]. Enligt EN 14511, t11=21 °C (frånluft).
Värmeeffekt är det bidrag till rumsuppvärmningen som friskluften tillförs genom VP 18 M2 till tilluften. Ventilationsförlusten är den värmeeffekt som förloras utan värmeåtervinning vid det givna luftflödet.
Driften av VP 18 M2 EK styrs via den medlevererade CTS 602 HMI touch panelen, som erbjuder en mängd funktioner med menystyrd drift, veckoprogram, tidsstyrd filtervakt, justering av fläkthastighet, bypass på sommaren (frikyla), styrning av eftervärmningsbatteri, felmeddelanden, etc.
CTS 602 levereras fabriksinställd med en grundinställning som kan anpassas till enskilda driftsmässiga önskemål och krav för att uppnå optimal prestanda och utnyttjande av aggregatet.
Du kan välja mellan 2 bilder för huvudskärmen.
Vägledning för hantering av CTS 602 visas i en separat manual som levereras med aggregatet.
Funktionsöversikt CTS 602 styr
Funktionsöversikt |
+Standard -Tillbehör |
|
3 nivåer | Styrningen är uppdelad i tre nivåer: Användare/Service/Fabrik, med olika alternativ för respektive nivå. | + |
Veckoplan | Aggregatet är försett med tre veckoprogram (avstängda i fabriksinställningen). • Program 1: för familjer som är borta mycket • Program 2: för familjer som är hemma mycket • Program 3: för företag Dessutom är det möjligt att ställa in egna veckoprogram. |
+ |
Användarval 1 | Används för att styra driftsläget i huvudmenyn via en extern spänningsfri kontakt eller PIR-sensor. | + |
Larm | Larmlogg med de 16 senaste larmen. | + |
Filtervakt | Tidsstyrd filtervakt (fabriksinställd på 90 dagar). Kan ställas in på 30/90/180/360 dagar. | + |
Bypass |
Med bypass av uteluften minskas värmeåtervinningen så att den önskade tilluftstemperaturen kan upprätthållas under vår, sommar och höst. | + |
Luftkvalitet | Används för att växla fuktgivare och eller CO2-givare av och på. | +/- |
Fuktstyrning | Används för att välja högre eller lägre ventilationssteg vid hög/låg luftfuktighet. | + |
CO2-styrning | Används för att välja högre eller lägre ventilationssteg vid hög/låg CO2-nivå. | - |
Luftbyte | Används för att välja låga ventilationssteg vid låga utetemperaturer och låg luftfuktighet. | + |
Avfrostning | Temperaturbaserad automatisk funktion för avfrostning av växlare. | + |
Frostskydd | Om värmesystemet sviktar stängs aggregatet för att undvika ytterligare nedkylning och risk för frostsprängning av värmaren. | + |
Temperaturstyrning | Används för att välja styrande temperaturgivare för aggregatet. • T15 RUM (panelgivare) • T10 EXT (monteras i lämplig utsugningsarmatur) • T3 UDSUG (frånluft) |
+ |
Rumsstyrning | Används för att ställa in reglering av rumstemperaturen | + |
Luftmängd | Det går att ställa in fyra ventilationssteg. Tillluft och frånluft ställs in individuellt. • Steg 1 < 25% • Steg 2 < 45% • Steg 3 < 70% • Steg 4 < 100% |
+ |
Brandlarm | Används för att ansluta brandtermostat, rökdetektorer och andra brandvarningssystem.
Vid larm stängs rökspjället och aggregatet stoppas. |
+ |
Gemensamt larm | Utgång för gemensamt larm. | + |
Reglering av konstant tryck | Möjligt på både tillufts- och frånluftssidan. | - |
Kylning |
Via bypass eller värmepump. Värmepumpen har en reversibel krets, vilket betyder att kretsen kan vändas så att aggregatet kyler tilluften i stället för att värma den. Det går att välja om aggregatet ska köra ett högre ventilationssteg under kylning. För veckoplaner är det möjligt att ställa in nattsänkning.
|
+ |
Inblåsningsstyrning | Används för att ställa in regleringen av inblåsningstemperatur/tilluft (endast tillgängligt om styrenheten är inställd för eftervärmare). | + |
Fördröjd start | Används för att fördröja starten av fläktarna när ett avstängningsspjäll finns monterat. | + |
Optionsplint | Ger möjlighet att ansluta till exempel • Användarval 2, åsidosätter användarval 1 (till exempel anslutning av EM-box) • Upp till 500 W direkt, styrning av överspänningsrelä • Kan ge signal till extern uppvärmning av avfrostningsfunktionen • Starta/stänga centralvärmesystem |
- |
Nollställning | Används för att återgå till fabriksinställningarna. | + |
Manuellt test | Används för manuella tester av aggregatets funktioner. | + |
Språk | Inställning av språk (danska/finska/norska/svenska/tyska/engelska/franska). | + |